Een organisatie van VVJ Academy, het College van de hoven en rechtbanken en het Openbaar Ministerie
- Wat is het verschil tussen een verdachte, een inverdenkinggestelde, een beklaagde, een beschuldigde en een veroordeelde?
- Wanneer spreek je van een vonnis en wanneer van een arrest? Wat is het onderscheid tussen een procureur en een onderzoeksrechter?
- Waar moet ik naartoe met een huurgeschil? Wat doet het Hof van Cassatie?
- Kan een rechter recht creëren? Wat weegt zwaarder door, EU-recht of onze Grondwet?
- Wie moet het beroepsgeheim respecteren?
- Moet een journalist rekening houden met het vermoeden van onschuld?
Justitie is een vak apart. Wie er geen deel van uitmaakt, verdwaalt er soms in.
Omgekeerd hebben journalistiek en justitie een ander doel.
Een journalist wil liefst nu een antwoord, een persmagistraat of een persrechter staat de pers vaak te woord bovenop zijn of haar andere taken.
Deze reeks geeft een inkijk in de wereld van justitie. Tegelijk is het een mogelijkheid om met elkaar in gesprek te gaan.
Deze reeks is modulair. Elke sessie staat op zichzelf en vindt telkens in een andere – centraal gelegen - rechtbank plaats.
Sessie 1
9.30 uur
Intro door Charlotte Michils; algemeen secretaris VVJ/AVBB
9.40-10.20 uur
Rondleiding 'nieuw' gerechtsgebouw Gent, gekoppeld aan persafspraken zaak-Optima door Peter Catthoor, persattaché REA Oost-Vlaanderen
10.20-11.20 uur
Selectie van basisbegrippen, actoren van het recht, handhaving van het recht door Kristine Hänsch, woordvoerder College van de hoven en rechtbanken, en An Schoonjans, nationaal persmagistraat Openbaar Ministerie
11.20-12.45 uur
Guidelines van het College van de hoven en rechtbanken: praktische afspraken met de media + reflectie door pers
12.45 uur
Lunch
Voorkennis
Voor gerechtsjournalisten, regiojournalisten, eindredacteurs, cameramensen, fotografen, gerechtstekenaars… Voor alle geïnteresseerden dus. Geen voorkennis nodig.
Waar
Gerechtsgebouw, Opgeëistenlaan 401, 9000 Gent
Wanneer
Maandag 12 januari, van 9.30 tot 13 uur
Inschrijven kan via deze link.